הטרדה מינית בחוג לפילוסופיה

העולם הפילוסופי סוער מפרסום דו"ח של הוועדה למעמד הנשים של האגודה הפילוסופית האמריקאית על אווירת ההטרדה המינית בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת קולוראדו בדנוור.  בכתבה שפורסמה לראשונה ב-31 לינואר, מספר הדנוור פוסט כי החוג לפילוסופיה באוניברסיטת דנוור הוא שהזמין את הדו"ח מהאגודה הפילוסופית האמריקאית. על פי מסקנות הוועדה, שהובאו לידי ידיעת הציבור על ידי האוניברסיטה, החוג לפילוסופיה מצטיין אמנם ברמתו האקדמית אך הוא מייצר סביבת עבודה בלתי מתקבלת על הדעת של הטרדה מינית ובריונות. הוועדה מפרטת שמונה ליקויים קשים בהתנהלות החוג: אוירה של הטרדה מינית והתנהגות מינית בלתי מקצועית ובלתי הולמת, חוסר באמות מידה התנהגותיות, בקולגיאליות ובכבוד לקבוצות מיעוט, בריונות, חוסר בגבולות ובמקצועיות, חוסר שקיפות לגבי הליכים משמעתיים ומקצועיים, חוסר אמון בהליכי השיפוט המוסדיים, חוסר שקיפות בניהול התכניות האקדמיות, וכשל בהנהגה.

בדו"ח נאמר שאירועים רבים של הטרדה מינית התרחשו מחוץ לשעות העבודה במפגש חברתי הכרוך בצריכת אלכוהול. כמו כן מצוין בדו"ח שלחוג לפילוסופיה באוניברסיטת קולוראדו יש מוניטין בקהילה הפילוסופית הבינלאומית כמקום שאיננו ידידותי לנשים, עובדה המסבירה את העדפתם של חברי סגל רבים לעבוד מן הבית כדי להתרחק מהסביבה החברתית של החוג. סטודנטיות דיווחו כי הם העדיפו להימנע מלעבוד עם חברי סגל משום שהן היו עדות, או חוו בעצמן, הטרדה מינית והתנהגות מינית לא ראויה.  עוד מציין הדו"ח כי מאז 2007 הוגשו 15 תלונות למשרד להפליה והטרדה של אוניברסיטת קולוראדו וכי חברות סגל עוזבות או מנסות לעזוב את החוג במספרים לא פרופורציונאליים כתוצאה מתחושות של חרדה, דיכאון ודמורליזציה.

כתוצאה מפרסום זה כתבה רבקה שומן, כתבת חינוך במגזין האינטרנטי היומי סלייט  טור, שבו היא טוענת כי מי שמכיר את הדיסציפלינה הפילוסופית אינו יכול להיות מופתע. האמת המכוערת היא שהמצב באוניברסיטת קולוראדו איננו ייחודי בחוגים האקדמיים הפילוסופיים. הסיבה לכך היא, כפי שהיא מציינת בציניות, שבקרב מקצועות מדעי הרוח השונים, הפילוסופיה היא השריד האחרון ל-"ימים הטובים" של האקדמיה, לפני שהיא עברה פמיניזאציה ולפני ש"האתני" הרס בה כל חלקה טובה. שומן מוסיפה ומציינת שכאשר פילוסופים כאלקס רוזנברג מאוניברסיטת דיוק משבחים את השימור הנוקשה של הקאנון הפילוסופי הם שוכחים, או אולי מתעלמים מהעובדה, ש"הימים הטובים" התאפיינו בשליטה מוחלטת גברים לבנים גם בסילבוס וגם בקתדרה. בתרבות זו 'פרופסור' פירושו גבר, ולעיתים קרובות הוא נתפס כבעל הזכות לדרוש את חסדיהן של הנשים בסביבתו המקצועית, שהיו כמובן במעמד של כפיפות. לטענתה, בניגוד לשאר העולם האקדמאי אשר מאז שנות השמונים אימץ מדיניות ברורה כנגד הפלייה מגדרית ואתנית, הפילוסופיה מצליחה להישאר התחום הגברי והלבן ביותר בכל האקדמיה. הדומיננטיות הגברית של המרחב החברתי והשתייה המרובה בתרבות של החוגים לפילוסופיה היא המקור, כך כותבת שומן בלעג, לטענה הסלחנית המושמעת בדו"ח לפיה רוב המעורבים בעניין לא ידעו שהתנהגותם נתפסת כבריונות.

אודות חנה השקס

יועצת פילוסופית, מורה, וחושבת המון
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s